İRLANDA HAKKINDA

İngilizce öğrenme fikri her zaman aklımızın bir kenarında dolaşıp dursa da bir türlü hayata geçiremiyoruz. İngilizce dil eğitimi için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alan İrlanda’yı bu listenin ilk sıralarına ekleyebiliriz. Peki neden mi İrlanda? Çünkü İrlanda’da İngilizce öğrenmek için birden çok sebep var!

Peki İrlanda’yı ne kadar tanıyorsunuz?

İrlanda Kuzey Atlantik’te bir ada ülkesidir. Büyük Britanya’dan doğusundaki Kuzey Kanalı, St. George Kanalı ve İrlanda denizi ile ayrılmaktadır. İrlanda Britanya adalarının en büyük ikinci Adası, Avrupa’nın en büyük üçüncü ve dünyanın en büyük 20. Adası olarak bilinmektedir.

İrlanda Birleşik Krallığa komşu olmaktadır. İrlanda Cumhuriyeti parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. İrlanda’nın nüfusu neredeyse 5 milyondur. İrlanda’da nüfusun çoğunluğu İrlanda’nın başkenti olan Dublin şehrinde yaşamaktadır.

Avrupa’nın Kuzeybatı tarafında bulunan İrlanda’ya Türkiye’den gitmek isteyenlerin vize alma şartı vardır çünkü İrlanda Schengen Antlaşması’na taraf ülkelerden değildir. Schengen vizesinin İrlanda için geçerliliği yoktur. Aynı şekilde İrlanda vizesiyle Schengen ülkelerine giriş yapmak mümkün değildir.

İrlanda hakkında bilgi denildiğinde ülkeye özgü bilinen çok sayıda ilginç gelenek, kültür özellikleri ve semboller bulunur. Yeşil renk, arp ve gayda gibi müzik aletlerinin kullanıldığı folklorik müzikleri, stepdancing adını verdikleri dansları, ünlü edebiyatçıları ve pub kültürleri bunlardan sadece birkaçıdır. Ancak İrlanda’nın kullanılan tek resmi ulusal sembolü, bilinenin aksine Shamrock yani üç yapraklı yonca ya da Kelt haçı değil, arptır.

Microsoft, Google, Amazon, Apple gibi şirketlerin merkez ofislerine ev sahipliği yapan İrlanda’da eğitim alırken yeşil rengin hakimiyeti dikkatinizi çekecektir. Ülkenin doğasıyla özdeştirilen yeşil renk, aynı zamanda İrlanda’nın koruyucu azizlerinden biri olan Saint Patrick’in işareti olan üç yapraklı yoncanın da rengidir. Her yıl, 17 Mart’ta kutlanan ve 5 gün süren Aziz Patrick gününde, sadece İrlanda değil tüm dünyada çok sayıda ülkede insanlar ve sokaklar yeşil renge bürünür.

İrlanda’nın resmi dili nedir?

Star Wars, Braveheart, Harry Potter gibi birçok ünlü filmin çekildiği İrlanda hakkında bilmedikleriniz arasında yer alacak bilgilerden biri de ülkenin iki resmi dile sahip olmasıdır. İrlanda resmi dili, İrlandaca ve İngilizcedir.  İrlanda’da bir İrlanda anadili olan İngilizceyi nüfusun %99 konuşmaktadır. Bulunduğu coğrafi konum gereği İngiltere’ye çok yakın bir ülkedir. Tarihsel süreçte İngiliz sömürgesi altında kaldıklarından kültürleri ve konuştukları dil olarak İngiltere ile benzerlik gösterirler.  5 milyona yakın nüfusa sahip ülke, zamanla aldığı göçler ile İrlandaca konuşan insan sayısında da azalmalar olmuştur.

Türk öğrencilerin de son zamanlarda popüler dil okulu tercihleri arasında yer alan İrlanda, seçkin İrlanda dil okulları ile her yıl farklı ülkelerden binlerce öğrenci kabul etmektedir. Yurt dışında İngilizce dil okuluna gitmek için doğru seçeneklerden biri olan İrlanda, gerçekten bu popülerliği sonuna kadar hak ediyor.

Konaklama ve ulaşım

Farklı şekillerde ve fiyatlarda konaklama imkânı bulunmaktadır. Konuksever ve sıcakkanlı olan halk ile birlikte yaşamak isteyen öğrenciler için aile yanı konaklama hem ekonomik hem de dil eğitimi için faydalı olacaktır. Ayrıca yurt, öğrenci evi ve biraz daha rahatına düşkünler için stüdyo daire konaklama çeşitleri de mevcuttur. (Konaklama bilgilerine dil okulları bölümünden ulaşabilirsiniz)

Avrupa’nın ülkelerinden ve Türkiye üzerinden İrlanda’ya ulaşmak çok kolaydır. Kısa süreli bir uçuş yolculuğu sonunda Dublin’e ulaşarak seyahat planınızı uygulayabilirsiniz. Ulaşım ağı oldukça rahattır ve hızlı işlemektedir. Şehir aralarında genel olarak tren ağı önde gelirken, şehir içi ulaşımda otobüs, tramvay, karavan ve taksi en iyi seçeneklerdir. Bisiklet her yerde kiralanabilmektedir ve ülkeyi tanımak için oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır. Ülkede birçok kanal bulunmaktadır. Deniz yolu ulaşımı sık olarak kullanılmaktadır.

İrlanda’da hava durumu nasıl?

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlardan dolayı İrlanda yıl boyunca yağış almaktadır. Yazları genel anlamda serin geçmektedir. Karadeniz Bölgesi iklimi ile İrlanda iklimi nispeten benzerdir.

İrlanda’da yaz aylarını Türkiye’deki ilkbahar başlangıcı ya da sonbahar havasına benzetebiliriz. Temmuz ayında İrlanda hava sıcaklığı 14° ile 16° arasında değişir. İrlanda’da kış mevsimi ise nispeten sıcaktır. Ocak ayında sıcaklık değerleri 4° ile 7° arasındadır. İrlanda yılın her döneminde yağış aldığı için ülkenin tamamı yeşilliktir. İrlanda’ya geldiğinizde kendinizi adeta kartpostalların içinde gibi hissedebilirsiniz.

İrlanda’da geçinebilir miyim?

İrlanda başkenti Dublin, aynı zamanda yaşamak için en pahalı şehirdir. Daha ucuz seçenekleri tercih etmek isterseniz, İrlanda’da Galway ve Cork gibi seçenekler de vardır. İrlanda’da eğitim almak isteyen bir uluslararası öğrenci için ortalama yaşam maliyeti yıllık, 7.000 ile 12.000 Euro civarındadır. Bu maliyetler içerisinde konaklama, gıda, elektrik, internet, su gibi faturalar ve ek giderlerde dahildir. Tabii bu ücretlerde şehirlere ve harcama standartlarına göre değişiklik göstermektedir;

• Dublin: 1.100 – 1.800€ / aylık
• Cork: 860 – 1.400€ /aylık
• Galway: 800 – 1.100€ /aylık
*Fiyatlara konaklama, gıda, elektrik, internet, su gibi faturalar ve ek giderlerde dahildir

İrlanda Eğitim Görmek için Oturma İzni Nasıl Alınır?

AB ve AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) üyesi ülkelerin vatandaşı olmayan bireyler İrlanda’da eğitim görmek için oturma izni almak için öncelikle İrlanda göçmenlik başvurusunda bulunmalıdır.

İrlanda’da 90 günden uzun süreli eğitimlere katılacak öğrencilerin Garda Ulusal Göçmenlik Bürosu’na göçmenlik başvurusunda bulunmaları gerekir. İrlanda’daki öğrenciler, İrlanda vizeleri, eğitim görecekleri okuldan aldıkları kabul mektubu, eğitim ödeneklerini ödeme dekontları gibi gerekli belgeler ile İrlanda göçmenlik başvurusu gerçekleştirebilir. Göçmenlik başvurusu onaylanan öğrencilere eğitim sürelerini kapsayacak şekilde bir IRP kartı yani İrlanda oturum izni verilmektedir. İrlanda oturum izni süresi dolduktan sonra eğer eğitim programı sona erdiyse öğrencilerin İrlanda’yı terk etmesi gerekir.

İrlanda dil okulu kapsamında İrlanda oturum izni almak için gerekli şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Bir İrlanda dil okulunda en az 25 haftalık eğitim görecek olmak
 • İrlanda D tipi öğrenci vizesine sahip olmak

İrlanda uzun dönemli oturum izni, İrlanda çalışma vizesi ya da İrlanda aile birleşimi vizesi kapsamında İrlanda’da yasal olarak en az 5 yıl (60 ay) ikamet eden bireylere verilmektedir.

 

GNIB Kartın IRP Karttan Farkı Nedir?

GNIB (Garda National Immigration Bureau) Kart, 11 Aralık 2017 tarihine kadar oturum izni kartı olarak kullanılmıştır. 11 Aralık 2017 tarihinden itibaren GNIB Kartın yerini IRP Kart almıştır. Yeni IRP Kartları GNIB Kartları ile aynı statüye sahiptir. IRP Kart, bireylere GNIB Kartından farklı haklar ve yetkiler kazandırmaz.

Irish Residence Permit (IRP) Kartı Nedir?

Irish Residence Permit, kişilerin İrlanda’daki oturma izni ve göçmenlik izinlerinin kayıt altına alınmasıdır. Irish Residence Permit (IRP) kartı ise İrlanda’da göçmenlik kayıtlarını yaptıran bireylere verilmektedir. IRP Kart, bireylerin İrlanda’da ikamet etmek için yasal haklarının bulunduğunu göstermektedir. İrlanda’da ikamet eden bireyler IRP kartlarını sürekli yanlarında bulundurmalıdır. IRP kartın üzerinde bireylerin İrlanda’ya hangi vize türü ile girdiklerinin bilgisi ve damgası bulunmaktadır.

İrlanda’da nerelere gidebilirim?

İrlanda başkenti de dâhil olmak üzere genel anlamda gezilmesi ve görülmesi gereken bir ülkedir. Avrupa ülkeleri arasında yaşanabilir ülke olarak seçilen İrlanda, nehir kıyısında muhteşem manzarası ile herkesi kendisine hayran bırakan bir ülkedir. Özellikle İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için bu ülke vazgeçilmezdir.

Ülkede tarihi birçok yer olduğu gibi doğal güzellikleri de büyüleyicidir. Gezilecek ve görülecek çok fazla yeri bulunur.

Birçok farklı gezi noktası bulunan ülkede turistler son derece keyifli bir tatil geçirme imkânı buluyor. Ülkede görülmesi gereken bazı yerler şu şekildedir:

 • Dublin Kalesi
 • Grafton Caddesi
 • Stehpen Green Park
 • Mary Caddesi
 • Christ Church Katedrali
 • Moher Kayalıkları
 • Killarney Ulusal Parkı ve Muckross Evi ve Bahçeleri
 • Kells Kitabı ve Trinity Koleji
 • Kilmainham Gaol
 • Kerry Yüzüğü
 • Glendalough
 • Powerscourt Evi ve Bahçeleri
 • Küçük Dublin Müzesi

Bunların yanında O’Connel Caddesi, St. Patricks Katedrali de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

 • Cashel Kayası
 • Blarney Kalesi ve Blarney Taşı
 • Kinsale
 • Dingle Yarımadası ve Vahşi Atlantik Yolu
 • Aziz Stephen Yeşili
 • Buntarry Kalesi ve Halk Parkı
 • The English Market
 • Aran Adaları

Bunlara ek olarak, İrlanda’da yıl içinde birçok festival düzenlenmektedir.