CATEGORY

Polonya Üniversiteleri

DETAILS

VARŞOVA ÜNİVERSİTESİ

Varşova : Avrupa’nın gelişmekte olan başkentlerinin başında gelmektedir.
Polonya’da siyasetin, ekonominin, eğitimin, daha doğrusu Polonya’nın herşeyi Varşova. Konumu gereği ile Avrupa’nın merkezi yerinde olduğundan dolayı 2. Dünya savaşında çok fazla kayıp vermiş bir şehir. Buna rağmen 2. Dünya savaşından sonra çok hızlı bir şekilde şehrin ayağa kalkabilmiştir. Bu da Varşova şehrinin Polonya için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Vistula nehri’nin kıyısına kurulmuş olan bu şehir, Polonya’nın sanatsal ve bilimsel alanda da başkenti olmuştur. Dünyaca ünlü olan besteci Frederic Chopin (Şopin) ve dünyada Madam Curie olarak tanınan Marie Curie, Varşovalıdır. Uprising Warsaw adlı 2. Dünya savaşı müzesinde 3 boyutlu olarak Varşova’nın savaş anında nasıl bombalandığını görebilirsiniz.

 

Aynı şekilde, ”Old Town” diye adlandırılan (Stare Miasto) eski Varşova diye adlandırılan alanın UNESCO tarafından Dünya Tarih Mirası Listesinde yerini almıştır. Varşova her yıl ortalama 300.000 öğrenci ağırlamaktadır. Varşova’nın simgesi ve Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Varşova Üniversitesi 1816 yılında kurulmuş, ve her yıl dünyanın bir çok ülkesinden kendi bünyesinde öğrenci bulundurmaktadır.

 

Varşova Üniversitesi Hakkında

Dünya’nın en iyi 500 üniversitesi arasında bulunmaktadır.
Varşova Üniversitesi Polonya’daki üniversiteler arasında en yüksek sıralamaya sahip olan 2 üniversiteden biridir. Aynı zamanda YÖK’ün de güvenilir bulduğu Shanghai Ranking’e göre 2003-2014 yılları arasında Dünya’nın en iyi 500 üniversitesi arasında 301-400 arası dilimde gösterilmiştir.

 

Neden Varşova Üniversitesi?

Dünyanın en iyi bilim adamlarından eğitim alabilme
Dünyanın en iyi üniversitelerinin birisinde eğitim alınabilme imkanı
Dünyanın en başarılı öğrencileri ile birlikte kaliteli eğitim alabilme
Saygın bir üniversitenin diplomasına sahip olabilme şansı
ve bunun gibi bir çok seçenek bulunmaktadır.

Her yıl 60.000 öğrenci Varşova Üniversitesinde eğitim almaktadır. Aynı şekilde Varşova Üniversitesi Avrupa Birliği, AEA ve benzeri kurumların finanse ettiği uzay bilimden arkeolojiye 200 birbirinden farklı uluslararası araştırmaya da daimi destek vermektedir.

 

Varşova Üniversitesinin en güzel yanlarından bir tanesi, bir çok alanda İngilizce eğitim imkanı sunmasıdır. Varşova Üniversitesinde profesör ve akademisyen sayısının oldukça yüksek olması, üniversitesitenin prestijini göstermektedir. Varşova Üniversitesinde ortalama 3000 akademisyen , 1000 e yakın profesör bulunmaktadır.

 

Varşova Üniversitesinin en güzel yanlarından bir tanesi de, bir çok farklı ülkeden yabancı öğrenci sayısının yüksek olmasıdır. Bunun yanında Varşova Üniversitesinde Türkçe doktora da yapılabiliyor olması, Türkiye için Varşova üniversitesinin önemini göstermektedir. Varşova Üniversitesinde 20 Fakülte ve 20’den fazla araştırma birimi bulunmaktadır.

 

Varşova Üniversitesi Mezunlarının aldıkları Nobel ödülleri
Henryk Sienkiewicz, yazar, 1905 Nobel Edebiyat Ödülü
Czesław Miłosz, şair, yazar. 1980 Nobel Edebiyat Ödülü
Menachem Begin, İsrail Başbakanı (1977 – 1983), Nobel Barış Ödülü (1978)
Joseph Rotblat, fizikçi, radyobiyoloji uzmanı , Nobel Barış Ödülü (1995)
Leonid Hurwicz, ekonomi uzmanı, Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü (2007)

 

Varşova Üniversitesi öğrenci sayısı

Toplam: 64.000

50.000 Lisans
3.200 Doktora
4.000 Yüksek Lisans
7.000 Akademisyen ve Çalışan

Varşova Üniversitesi

Varşova Üniversitesi BÖLÜMLER Varşova Üniversitesi Harç Ücretleri
Psikoloji (5 YIL) 4700 €
Amerikanistik 3000 €
İngiliz dili ve Edebiyatı 3000 €
Uluslararası İlişkiler (İnternational Marketing) 3000 €
Finans, Yatırım ve Bankacılık 2100 €

POLONYA’DA YÖK DENKLİĞİ

PREV

VARŞOVA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

NEXT