CATEGORY

Polonya

DETAILS

POLONYA’DA EĞİTİM VE YAŞAM MALİYETLERİ

Polonya, Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ideal ülkelerden biridir. Polonya üniversitelerinde hem üniversite ücretleri hem de konaklama ve yaşam giderleri oldukça ekonomiktir.Türkiye’de Vakıf üniversiteleri ile karşılaştırdığınız da çok daha ekonomik olduğunu göreceksiniz. Üniversitelerin yıllık ücretleri ortalama 3000-4500 Euro civarındadır. Eğitiminizi yerel dil Lehçe olarak almayı tercih ederseniz bu ücretler 1000 Euro’ya kadar düşebilmektedir. Polonya’da Tıp, dişçilik, eczacılık gibi bölümlerin ücretleri diğer ülkelerde olduğu gibi biraz artış gösterse de, genellikle 8000 – 9000 Euro civarındadır ve Tıp fakültesi eğitimi için bu da oldukça ekonomik bir ücrettir.

Polonya’da Lisans eğitimi 3 yıl bazı mühendislik bölümlerinde 3,5 yıl olarak verilmektedir. Bu da öğrencilerin iş hayatlarına daha erken bir şekilde atılmalarını sağlar. Aynı şekilde 1 yıl eğitim hayatlarını erken tamamlayabilecek olmaları da öğrencilerin 1 yıl daha az Üniversite Harç ücreti ödemesini sağladığından , Polonya’da Üniversite Eğitiminin ne kadar ekonomik olduğunu göstermektedir.

 

Polonyada eğitim alan öğrenciler için çeşitli konaklama seçenekleri vardır. Birçok Polonya üniversitesi öğrencilere yurt olanağı sağlamaktadır. Üniversite yurtları genellikle 3-4 kişilik odalarda oluşmakta olup, standart yurtların aylık ücretleri ortalama 70-100 Euro civarındadır. Daha konforlu ve yüksek standartlardaki özel yurtlarda ise ücretler biraz daha yüksek olmaktadır. Pek çok öğrenci konaklama için ev kiralamayı tercih ederler ve birkaç kişi bir araya gelerek ev kiralarlar. Ev kiraları şehre, bölgeye ve ev özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle 3 kişinin paylaşabileceği standart bir evin kirasının ortalama 350 – 600 Euro arasında olacağı söylenebilir.

 

Polonya, Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik ülkelerden biridir. Üniversitelerin yıllık ücretleri 3000 – 4500 Euro arasındadır. Eğitiminizi Lehçe olarak almayı tercih ederseniz yıllık üniversite harcınız önemli oranda düşecektir. Öğrencilerin konaklama için çeşitli seçenekleri vardır. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Genellikle bir öğrencinin aylık konaklama masrafı 150-200 Euro civarındadır. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb harcamalar için genellikle aylık 300- 400 Euro yeterli olmaktadır. Genel olarak bir öğrencinin aylık masraflarının 500-600 Euro civarında olduğu söylenebilir.

 

Fakat her ne olursa olsun aylık giderleri belirleyecek olan en büyük etken bireylerin yani öğrencilerin yaşam tarzlarıdır.

 

Polonya’da Aylık Giderleri Belirleyen En Büyük Etkenler !

Tercih Edilecek Şehir ve Üniversite

Tercih Edilen Konaklama Yeri ( ev  ve ya yurd giderleri arasında bazen büyün farklar olabiliyor )

Tercih Edilecek Üniversite Bölümü

Tercih Edilecek Eğitim Dili ( ingilizce ile Lehçe eğitim harç ücretleri arasında oldukça yüksek fark bulunaktadır)

Türkiye’de eğitim almanın da bir maliyeti olduğunu unutmayın!

POLONYA’DA ÜNİVERSİTE

PREV

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

NEXT