CATEGORY

Polonya Üniversiteleri

DETAILS

LODZ ÜNİVERSİTESİ

Lodz Üniversitesi (Lehçe: Uniwersytet Lodzki) Polonya’nın en saygın üniversitelerin’den olan Lodz Üniversitesi eğitime önderlik eden bir kuruluştur. 1945 senesinde kurulan üniversite 70 birimde 182 farklı dalda eğitim vermektedir. Üniversite birçok farklı dalda doktora ve master programları ile beraber programlar dahilinde 100‘ den fazla ders seçeneği de sunmaktadır ve programlar ESF tarafından finanse edilmektedir. Her sene 10.000 den fazla öğrenci Lodz Üniversitesin’den mezun olmaktadır.

Erasmus öğrencileri de dahil toplam 80 ülkeden öğrenciler üniversitemizde eğitim görmektedirler. Bu uluslararası atmosfer kültürel farklılıkları hem üniversitede hemde şehirde yaşamanıza olanak sağlıyor. Üniversitede 40.000 öğrenciye karşılık 580 üst düzey olmak üzere toplam 2222 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

 

Üniversite sadece yüksek eğitim kalitesi sebebiyle değil aynı zamanda İngilizce, Fransızca ve Lehçe programlarda sunduğu modern ve çağa uygun, global piyasanın ihtiyaçlarıyla örtüşen eğitim dalları sebebiyle de tercih edilmektedir. Kurumumuz akademik yıl boyunca birçok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır, alanında uzman politikacılar, iş adamları ve kültür temsilcilerini bu davetlerde bir araya getirmektedir. Üniversitemiz hukuk, yönetim ve ekonomi gibi dallar öncelikli olmak üzere Polonya’nın en iyi birkaç üniversitesinden biridir. Lodz Üniversitesi bünyesinde Polonya’nın en eski yabancılar için Lehçe okulunu barındırmakta olup kuruluş tarihi 1952 senesinden bu yana 22.000 mezun vermiştir. Dil okulu 1, 5 ve 9 aylık kurslar sunmakta ve ileri ki hayatında Lehçeyi aktif kullanmak isteyen öğrencilere olanak sunmaktadır. Okulda Lehçe eğitimin yanında tarih, coğrafya, biyoloji, kimya, fizik, matematik ve felsefe dersleri de sunulmakta, bu şekilde Üniversitede eğitim görülecek dal için Lehçe temel eğitim ihtiyacı karşılamaktadır.

 

Lodz şehri Polonya’nın tam merkezinde bulunmaktadır ve başkent Varşova’ya sadece 125 km mesafededir. Bugün modernleşen yüzüyle ön plana çıkan şehir Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezleri listesine iki alışveriş merkezi sokmuştur. Bugün yapımına devam edilen merkez tren istasyonu da Lodz şehrinin yakında Avrupa’nın en büyük nakliye merkezlerinden biri olmasını sağlayacaktır.

 

Lodz’un endüstriyel geçmişi Polonya, Yahudi, Alman ve Rus temelli çok zengin bir kültürel çeşitliliği içinde barındırır. Şehrin kendine has mimarisi ve tarihi turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Lodz’un mimarisinin geçmişi 19. yüzyılda tekstil endüstrisinin gelişme sürecine dayanmaktadır, şehir o dönemde fabrika bacalarının vaat edilmiş toprağı olarak adlandırılmaktaydı. Lodz aynı zamanda dünya sinemasına mal olmuş Roman Polanski ve Krysztof Kielowski gibi isimleri yetiştirmiştir.

VARŞOVA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

PREV

LODZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

NEXT