CATEGORY

Polonya

DETAILS

POLONYA’DA LİSANS TAMAMLAMA

Ülkemizdeki üniversite eğitiminin en büyük sorunlarından birisi, 2 yıllık MYO’larda eğitim alan öğrencilerin, lisans tamamlama ile 4 yıllık üniversite mezunu olmakta karşılaştığı zorluklardır.
2 yıllık üniversitelerden mezun olan öğrencilerin üniversite mezunu sayılmadığı ve derecelerinin lise mezuniyetinden pek de farklı olmadığı ülkemizde her yıl binlerce öğrenci DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile 4 yıllık bir üniversiteye girmeye ve lisans tamamlama ile üniversite mezunu olmaya çalışmaktadır.

Maalesef bu öğrencilerin pek çoğu daha DGS sınavı aşamasında başarısız olmakta, diğer bir bölümü ise 4 yıllık üniversiteye geçişte zorunlu olan Dil hazırlık ve İntibak eğitimi aşamasında takılmaktadır. 2 yıllık MYO önlisans diplomasını , 4 yıllık lisans diplomasına yükseltmek ülkemizde ortalama 3,5 – 4 sene ek eğitim gerektirmektedir.

 

Polonya’da DGS şartı aranmadığından dolayı MYO önlisans mezunu olan öğrenci arkadaşların kesinlikle tercih edebileceği bir ülke. Polonya’da Lisans eğitimi tamamlamak isteyen öğrenci arkadaşların yapması gereken ilk konu başvuru işlemlerini biraz erken yapmalarıdır.Ders saydırma sürecinin Üniversite’den Üniversiteye göre farklı işlemesinden dolayı ne kadar erken bir şekilde işlemler başlatılırsa o kadar daha iyi ve net bir cevap alınabilir.

 

Polonya’da Lisans Tamamlamak İçin Yapılması Gereken İşlemler

Polonya’da lisans tamamlamak isteyen öğrencilerin yapması ilk yapması gereken , mezun oldukları önlisans diplomalarına sahip olmalarıdır.

 

Bunun yanında mezun oldukları Üniversiteden eğitim hayatların boyunca görmüş oldukları derslerinin not dökümü ( transkript ) lerini almaları olacaktır. Daha sonra Polonya’da eğitim hayatına devam etmek istedikleri Üniversite ile firmamız iletişime geçerek öğrencilerin bütün işlemlerini gerçekleştirmektedir.

 

Lisans tamamlayacak öğrencilerin hazırlık eğitimi almaları şartı aranmaktadır. Hazırlık eğitimi almak istemeyen yeterli dil seviyeli olan ve uluslarası geçerli bir sertifikaya sahip olan öğrencilerin firmamız ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

PREV

POLONYA ÜNİVERSİTELERİNE YATAY GEÇİŞ

NEXT