CATEGORY

Polonya Üniversiteleri

DETAILS

KATOWİCE SİLESİA ÜNİVERSİTESİ

Katowice Silesia Üniversitesi (Lehçe: Uniwersytet Slaski) 1928 yılında kurulmuştur. 1968 yılında bugünkü adını almıştır. Avrupa standartlarındaki yüksek öğretim programları ve bilimsel araştırmalardaki aktif rolüyle en iyi Polonya üniversitelerinden birisi haline gelmiştir. 12 fakülte ile eğitim hayatını sürdüren Katowice Silesia üniversitesi, yoğun şekilde geniş bir eğitim yelpazesine sahiptir. Kuantum fiziğinden bilgisayar bilimlerine, madde biliminden mikro biyolojiye gelişen teknoloji ile beraber önemi artan ilim sahalarında uluslararası standartlar eğitim vermektedir.

Silesia üniversitesi, Polonya’da eğitim verdiği günden bu güne teknik altyapısını geliştirmek için kaynak aktarımını aralıksız sürdürmektedir.

 

Uygar dönemin gereksinimlerini karşılayan laboratuvarlarıyla gerçek açıdan Avrupa standartlarında eğitim ve bilimsel araştırma imkanı sunan Silesia üniversitesi, sosyal bilimlerden fen bilimlerine geniş içerikli eğitim programları sunmaktadır.

 

Akreditasyon çalışmalarını uzun süre öncelikle tamamlamış ve eğitim kalitesini Avrupa Kredi Transfer Sistemi (European Credit Transfer System, ECTS) kapsamına girerek sergilemiştir.

 

Yüksek öğretim programlarıyla beraber kursları da dahil olmak üzere Polonya üniversiteleri arasında “tüm eğitim programları” ECTS standartlarında olan tek yüksek öğretim kurumudur.

 

Üniversitenin 46 ilim alanında lisans ve lisansüstü eğitim programları bulunur ve 130’dan fazla branşta da diploma ve sertifika programı sunmaktadır.

 

Polonya’daki üniversitelerin en kaliteli ve en geniş muhteviyatlı eğitim verenleri içinde yer saha Katowice Silesia üniversitesinde eğitim gören toplam öğrenci sayısı ise 40 bin civarındadır.

 

ECTS kapsamında uluslararası geçerliliği olan eğitim programları sunan Katowice Silesia üniversitesi, yurtdışı üniversite eğitimi için bilhassa Avrupalı öğrencilerin ilk tercihlerinden biri haline gelmiştir.

 

Polonyada üniversite okumak arzulayan Avrupalı öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun ilk tercihi Katowice Silesia üniversitesi olmaktadır ve okul içerisinde eğitim gören yabancı talebe sayısı her yıl artmaktadır.

LODZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

PREV

GDANSK ÜNİVERSİTESİ

NEXT