CATEGORY

Polonya Üniversiteleri

DETAILS

WROCLAW ÜNİVERSİTESİ

Wroclaw Üniversitesi (Lehçe: Uniwersytet Wroclawski) 1702’de kurulan Wrocław Üniversitesi (Leh: Uniwersytet Wrocławski; Alm: Universität Breslau; Latin: Universitas Wratislaviensis, İng: University of Wrocław) 300 yıldan fazla zengin bir tarihe sahiptir. Cizvitler tarafından işletilen eğitim kurumları dertop edilerek , Polonya’nın en büyük akademik kurumlarından biri haline gelen üniversiteyi Habsburg hanedanı üyesi Viyana doğumlu I. Leopold kurmuştur. Dolayısı ile Alman ekolüne sahiptir.

19. yüzyılın başında, üniversitedeki fakülte sayısı 5’e ulaşmıştı. Felsefe, Katolik Teoloji, Protestan İlahiyat, Hukuk ve Tıp. Daha sonra üniversite, bugün de aktif olan çok sayıda laboratuvar, müze ve departmanla genişletildi. Üniversitenin 2. kuruluş tarihi 1945’tir. Savaşta hasar gören üniversitenin onarılmasında, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Jan Kazimierz University – Lviv Üniversitesi’nden bir grup profesör önayak olmuş, daha sonra bu profesörler Wroclaw Üniversitesinde eğitim vermeye ve araştırma faaliyetlerinde bulunmaya başlamışlardır. Hukuk ,yönetim, sanat, doğal bilimler, ziraat, veterinerlik, tıp, matematik, fizik ve kimya fakültelerini bu profesörler kurdular. Bu fakültelerden bazıları, daha sonraları başka üniversitelere dahil edildiler.

 

Üniversitede eğitim dili Lehçe ve İngilizcedir. Bugün, Wroclaw Üniversite’si, 10 fakültedeki 40.000 öğrencisi ve 1300 doktora öğrencisi ile bölgedeki en büyük üniversitedir. Her yıl 9000 öğrenci mezun etmektedir.

JAGİELLON ÜNİVERSİTESİ

PREV

WROCLAW TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

NEXT